
Besök
Inför ditt besök
Varmt välkommen till Yasuragi, vår oas i Stockholms skärgård. Här är tanken att du ska kunna forma din vistelse som du vill, antingen med lugn och ro eller med prat och skratt tillsammans med nära och kära. Eller varför inte både och – här finns rum för båda delar. Vår förhoppning är att du ska känna dig återhämtad och fylld med ny energi efter ditt besök hos oss. Här är vad du behöver veta inför ett besök på Yasuragi.
japanska badet är uppdelat i tysta zoner och zoner där man får prata och ta något gott att dricka. Lyssna gärna på musik eller en ljudbok med hörlurar, men ha gärna mobilen på ljudlös.
I vår Dojo erbjuder vi aktiviteter av olika slag, från rogivande klangresor och zenmeditation till stärkande yoga och breathwork. Vad känner du för idag?
Hos oss finns också möjlighet att hämta energi i naturen. Utomhus har vi bland annat vår rofyllda japanska trädgård och fantastiska promenad- och joggingståk samt utomhusgym.
Hungrig, törstig eller bara sugen på något gott? Missa inte våra restauranger och cocktailbar med tillhörande takterrass där du har milsvid utsikt över Stockholms inlopp. Hit är du självklart välkommen oavsett om du är gäst i spat eller inte.
Bokning av badtid
Har du bokat spapaket innan den 17 februari berörs du ej av detta.
Checka in 15.00 och välj badtid
15.00 - 17.30
17.30 - 20.00
Utcheck från rum 11.00.
Checka in 16.00 med badtid
17.30 - 20.00
Utcheck från rum 12.00.
Du kan med fördel boka en behandling samt delta i våra aktiviteter när du ej har badtid. Vi rekommenderar även vår Cocktail Bar samt vår härliga utomhusmiljö för promenader och träning.
FRI BADTID
Under sen kväll 20.00 - 22.30 samt avresedag från 08.00 och fram till din utcheckning behövs ingen bokning av badtid.
- Åldersgräns 16 år i målsmans sällskap.
Under skollov har vi åldersgräns 13 år och under Yasuragi Kids är barn i alla åldrar välkomna. Läs mer här.
- Vi är en helt kontantfri anläggning.

Yukata och badkläder
När du checkar in får du en yukata, det vill säga en japansk bomullsrock, samt tofflor och baddräkt. Kläderna som du får av oss är du varmt välkommen att bära i det japanska badet och under resten av din vistelse om du så önskar. På så sätt vill vi göra det enkelt att besöka oss, samtidigt som miljön hålls fri från för många intryck. Vill du hellre ha dina egna kläder när du äter eller rör dig i huset går det naturligtvis bra.
Badkläderna får du behålla efter ditt besök, yukata och tofflor är till låns.
Är du badkortsgäst? Då tar du med dig den yukata och badkläderna du fick vid första besöket. Har du med en gäst eller har glömt kan du köpa yukata-kit på plats.

Japanska badet
Vårt japanska bad erbjuder en harmonisk upplevelse där värme och kyla, stillhet och samtal möts. Välj själv hur du formar din vistelse i badet som inkluderar allt från uråldriga ritualer till kalla och varma källor och en hisnande utsikt över Stockholms skärgård. För att du ska få ut det mesta av upplevelsen kan du börja din resa med en badintroduktion. Läs mer här.
Checka in 15.00 och välj badtid
15.00 - 17.30
17.30 - 20.00
Utcheck från rum 11.00.
Checka in 16.00 med badtid
17.30 - 20.00
Utcheck från rum 12.00.
Fri badtid
Under sen kväll 20.00 - 22.30 samt avresedag från 08.00 och fram till din utcheckning behövs ingen bokning av badtid.
Badtid för dag- och kvällsgäster
Du har tillgång till det japanska badet under hela den tid ditt paket gäller.
Det japanska bad är öppet mellan 08.00-22.30 alla dagar.

Aktiviteter
På Yasuragi kan du hitta aktiviteter som passar just dig, oavsett om du vill vara med på våra ledda aktiviteter eller föredrar att upptäcka omgivningarna på egen hand. Varje dag erbjuder vi olika aktiviteter i vår Dojo enligt ett dagsprogram, där du kan delta i bland annat breathwork, yin yoga, klangresor och zenmeditation. Du kan också promenera i vår japanska trädgård eller ta en joggingtur på egen hand i vacker natur. Prata gärna med oss i receptionen för mer information och kartor.

Behandlingar
Låt oss ta hand om dig och ge din kropp den omsorg den förtjänar. På Yasuragi erbjuder vi en rad behandlingar, från avkopplande massage och sköna ansiktsbehandlingar till helande kroppsbehandlingar. Varje ny årstid presenterar vi även en särskild behandling, anpassad för att bjuda in dig till naturens skiftande energi.

Mat & Dryck
Yasuragi är inte bara avkoppling och spaupplevelser – hit kan man också komma för att äta och dricka gott. Njut av allt från elegant à la carte till eldiga upplevelser och sushi, ta en välskakad cocktail i vår bar eller njut av mat och dryck på vår takterrass med utsikt över Stockholms skärgård.
Vanliga frågor om
Inför ditt besök
Yasuragi är mer än bara ett spa. Det är ett plats för avkoppling med grund i den japanska badhuskulturen. Det japanska badet på Yasuragi är en plats för stillhet och reflektion. Det är viktigt att du respekterar andra gäster och talar tyst samt följer vår onsenetikett. Våra varma utomhuskällor är en plats där du badar i tystnad, endast vattnet och naturens ljud är det du hör.
-
Vad är det för åldersgräns på Yasuragi?
Vi har åldersgräns 16 år i målsmans sällskap, annars 18 år. Åldersgräns 13 år under följande perioder: 28 oktober - 3 november, 25 december 6 januari (exkl nyårsafton) samt sportlov 24 februari - 2 mars. Under sommaren erbjuder vi vårt familjekoncept Yasuragi Kids, då är alla åldrar välkomna.
-
Mellan vilka tider är det japanska badet öppet?
Det japanska badet har öppet 08.00-22.30 alla dagar i veckan.
-
Måste man använda era badkläder, eller kan man ha med egna?
När du befinner dig i vårt japanska bad använder du de badkläder vi tillhandahåller vid incheckning. Detta för att vi önskar skapa en harmonisk miljö utan för många intryck. Av samma anledning som alla våra gäster bär yukata (den japanska bomullsrocken) under sin vistelse. Vi ber dig respektera detta.
-
Kan jag komma och endast bada?
Om du endast vill bada går det bra att köpa badkort med 10 besök till badet.
-
Hur går badritualen till?
Tvaga dig i tystnad. Så här går det till: Du får 1 badhandduk och 2 små tvättlappar till tvagningen. Väl inne i tvagningsrummet finner ni pallar och byttor framför kranar. Du tvagar dig naken. Lägg en av de små handdukarna på pallen, sätt dig ner. Du fyller byttan och häller vatten över dig igen och igen och igen. När du känner att du börjar komma ned i varv börjar du sakta tvaga dig. Fukta tvättlappen och tag tvål på den (allt finns därinne; tvål, schampo, balsam och lotion) och tvaga dig. Viktigt att hela kroppen blir ren innan badet. Därefter sköljer du dig genom att använda byttan igen på samma sätt som i början. När du är färdig med tvagningen visar du respekt för gästerna som kommer efter dig, genom att ställa upp byttan på pallen igen. Nu är det själens tur och du kan sjunka ned i de varma källorna. I tvagningsrummen finner du varma källor och torrbastu och här finns möjlighet för den som vill vara naken. Därefter tar du på dig badkläder och går ut till badhuset. Här får du gå runt och upptäcka våra nya upplevelser såsom kolsyrebad och sovbastu och mycket mer. Mer information om våra upplevelser samt aktiviteter finner du på våra digitala skärmar. Kom ihåg att dricka mycket vatten, då vi har en varm miljö. Enligt japansk tradition ser vi gärna att du stänger av din mobil när du vistas i det japanska badet och i Dojo.
Japanskt bad - Mer än ett spa
Ett bad med gamla anor
Yasuragi är platsen att andas ut på. Det japanska ordet Yasuragi kan beskrivas som den sköna utandning du gör när du sjunker ned i en het källa och släpper taget för en stund, en själens utandning.
Yasuragi, att andas ut
Yasuragi är inte ett spa. Det är ett japanskt bad som bygger på uråldriga badtrationer. Att tvaga sig och bada enligt den gamla japanska traditionen är ett utmärkt sätt komma ned i varv och släppa taget om vardagen. Det är därför du ska börja ditt besök på Yasuragi med att tvaga dig. Än i dag använder japanerna denna urgamla meditativa tradition för att koppla av. Vår önskan är att ni ska känna att ni åker hem med ny kraft och energi.
Sedan urgamla tider har renlighet varit en viktig del i japanernas vardagsliv. Renligheten kommer ursprungligen från Shintoismen och Buddhismen. Enligt Buddhismen skulle man träda fram inför Buddha ren om kroppen. Men det handlar inte bara om att rena kroppen utan även själen. Genom tvagningen blir kroppen ren. Sedan säger man att själen renas i den varma källan.
Yukatan, en klädedräkt med gamla anor
Yukatan, den japanska bomullsrocken, är ert klädesplagg under hela er vistelse, även vid måltider, så tänk på att hålla den torr. När du byter om till yukata lämnar du en del av din identitet för en stund och tillåts att bara få vara. Tänk på att lämna värdesaker i skåpen eller på rummet. Yukata och tofflor lämnar ni åter vid avfärd, badkläder får ni behålla.
Tvaga dig i tystnad
Så här går det till: Du får 1 badhandduk och 2 små tvättlappar till tvagningen.
Väl inne i tvagningsrummet finner ni pallar och byttor framför kranar. Du tvagar dig naken. Lägg en av de små handdukarna på pallen, sätt dig ner. Du fyller byttan och häller vatten över dig igen och igen och igen. När du känner att du börjar komma ned i varv börjar du sakta tvaga dig. Fukta tvättlappen och tag tvål på den (allt finns därinne; tvål, schampo, balsam och lotion) och tvaga dig. Viktigt att hela kroppen blir ren innan badet. Därefter sköljer du dig genom att använda byttan igen på samma sätt som i början.
När du är färdig med tvagningen visar du respekt för gästerna som kommer efter dig, genom att ställa upp byttan på pallen igen. Nu är det själens tur och du kan sjunka ned i de varma källorna. I tvagningsrummen finner du varma källor och torrbastu och här finns möjlighet för den som vill vara naken. Därefter tar du på dig badkläder och går ut till badhuset. Här får du gå runt och upptäcka våra nya upplevelser såsom kolsyrebad och sovbastu och mycket mer. Mer information om våra nya upplevelser samt aktiviteter finner du på våra digitala skärmar. Kom ihåg att dricka mycket vatten, då vi har en varm miljö. Enligt japansk tradition är inga mobiler tillåtna någonstans i det japanska badet, i lounger eller i dojon.


Håll dig uppdaterad
Gå inte miste om något nytt – med Yasuragis nyhetsbrev får du ta del av information, inspiration och aktuella erbjudanden.
Möten & Konferens
Konferensbokningar:
mote@yasuragi.se
+46 (0) 8 747 63 00
Inviduella bokningar
Privat - och gruppbokningar:
reservations@yasuragi.se
+46 (0) 8 747 64 00
Yasuragi Hasseludden AB ©2025